Dijital göz yorgunluğu

Dijital göz yorgunluğu

       Dijital göz yorgunluğu kavramı,  uzun süreli dijital uygulamalar sonucunda gelişen göz ve görme ile ilgili sorunların tamamından oluşur. Sadece bilgisayar kullanımı ile değil, akıllı telefon, e-okuyucu gibi diğer dijital cihazların kullanımı da aynı belirtileri oluşturur.

Gözde yabancı cisim hissi, kum varmış gibi bir his, kaşıntı, kızarıklık, göz ağrısı, baş ağrısı, bulanık görme, kanlanma, odaklanamama, görüntünün içi içe geçmesi, gözde yorgunluk hissi gibi yakınmalara neden olur.  Yakınmalar dijital cihaz kullanma süresi ile ilişkilidir. Kullanım süresi azaldığında da bu yakınmaların büyük bir kısmı kendiliğinden düzelmektedir.

Düzeltilmemiş görme  kusurları, mevcut göz kuruluğu, bilgisayarın yanlış mesafede ve açıda olması, ortamın yetersiz aydınlatılması, ekranın parlaklığı, kötü duruş pozisyonu gibi çeşitli faktörler göz yorgunluğu belirtilerinin ortaya çıkmasına ve şiddetlenmesine neden olur.

Günümüzde birçok kişi işi gereği, yada öğrenciler eğitimleri gereği olarak günün büyük bir kısmında ekranlı araç kullanmak zorundalar. Ayrıca yaşadığımız dijital çağda sosyal medya kullanımı da giderek artmaktadır. Dijital cihaz kullanımını kısıtlamanın çok mümkün olmadığı aşikardır. Bu durumda kullanıcıya ait yorgunluk belirtilerini tetikleyen sebeplerin düzeltilmesi ve ortam koşullarının uygun hale getirilmesi amaçlanmalıdır.

Her 20 dakikada bir 20 saniye kadar ekrandan gözümüzü ayırarak 5-6 metrelik uzağa bakarak ve her iki saatlik çalışmanın ardından mümkünse 15 dakika kadar cihaz kullanımına ara vererek göz yorgunluğunu azaltabiliriz. Ekran çözünürlüğünün iyi olması, parlaklığını önleyecek filtre kullanılması, görüntünün büyütülmesi, ekranın göz hizasından yaklaşık 15-20 derece kadar aşağıda olması, en az 50-60 cm kadar uzakta olması, ortamdaki ışık parlamalarının engellenmesi belirtileri azaltacaktır.

Gözde düzeltilmemiş görme kusuru veya uygun olmayan gözlük kullanımı, göz kuruluğu, yetersiz kırpma söz konusu ise uzun süreli yakın çalışma dijital göz yorgunluğu belirtileri daha fazla hissedilmektedir. Düzenli göz muayenesi, gerekiyorsa suni gözyaşı kullanımı, ortamın iklimlendirme koşullarının uygun olması daha uzun süreli ve konforlu çalışmayı sağlayacaktır.

Paylaş: Pinterest Facebook Twitter Whatsapp Linkedin