Prof. Dr. Müslime AKBABA

Yüz felci

Tanım: 7.cı kafa çifti olarak ta bilinen fasiyal sinirin motor dalı göz kapaklarının kapanmasını ve yüzün mimik kaslarının hareketini sağlamaktadır. Bu sinirin zayıflığı veya felci sonucunda yüzün mimik kaslarının çalışmaması ve göz kapaklarının kapanmamasıdır.

Nedenleri: Doğuştan olabileceği gibi travma, tümör, enfeksiyon, metabolik, toksik, nörolojik veya idyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir.

Belirtileri: Kapakların kapanamaması gözde kuruma, kızarıklık, ağrı, sulanma ve hatta görme ve göz kaybına kadar gidebilen komplikasyonlara yol açar.

Tedavisi: Yüz felcini neden olan durum geçici ise felç durumu düzelinceye kadar gözün medikal tedaviler ile korunması esastır. Medikal tedaviler yeterli olmadığında geçici olarak göz kapaklarının birbirine dikilmesi (tarsorafi) veya üst kapağa altın veya platin ağırlık yerleştirilerek göz kapaklarının kapanması sağlanabilir. Felç kalıcı ise göz kapaklarının gözü koruması sağlayacak olan cerrahi müdahaleler (lateral tarsal şerit, mediyal kantoplasti, üst göz kapağına altın veya platin ağırlık) yapılmalıdır.

Sağ yüz felci

Hastanın sağ göz kapağını kapatamadığı görülüyor