Prof. Dr. Müslime AKBABA

Göz kapağı yaralanmaları

Tanım: Birçok fiziksel (trafik ve ev kazası, spor yaralanmaları, vs) ve kimyasal nedenlerle (çamaşır suyu, tuz ruhu, vs) göz kapaklarında yaralanmalar meydana gelir.

Belirtiler: Künt darbelerle oluşan kazalarda kapaklarında  şişlik, morluk ve ezilme, kesici aletlerle de kesi veya yabancı cisim olabilir.

Tedavisi: Kimyasal yanıklar özellikle alkali olanlar acil müdahale gerektirir. Bol su ile gözü yıkayıp, hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Fiziksel yaralanmalarda yara temiz bir bez ile kapatılıp yine en yakın sağlık kuruşuna başvurulur. Kapakta tam kat bir kesi varsa göz kapağının hem estetik hem de fonksiyonel özelliklerini kaybetmemesi için ön ve arka lamel anatomik yapısına uygun bir şekilde onarılması gerekir. Uygun bir şekilde dikilmemiş dokuların daha sonra düzeltilmesi başarılı sonuç vermeyebilir. Bu nedenle yaralanma sonrası tedavi bu konuda deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Ayrıca göz kapağının iç kısmındaki yaralanmalarında göz yaşı yollarında da kesilme varsa onarımının yapılması gerekir ki kalıcı tıkanıklık olmasın.

Yüzdeki yanığın göz çevresinde oluşturduğu değişiklikler