Prof. Dr. Müslime AKBABA

Blefaroplasti Tedavisi

Tanımı: Üst göz kapağında düşme, alt göz kapağı kenarının içe veya dışa doğru dönmesi, kaş düşüklüğü, kapak cildinin bollaşarak sarkması ve göz arkasındaki yağ dokusunun öne doğru fıtıklaşması yaşla birlikte oluşan kapak değişiklikleridir. Bu değişiklerin bir kısmı gençlerde de kalıtsal olarak görülebilir. Göz kapaklarındaki bu değişikliklerin düzeltilmesi için yapılan cerrahi işlemlere blefaroplasti denir.

Yöntem:Ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında, sedasyonla yapılır. Hastalar geçirmiş oldukları operasyona göre değişmekle birlikte ya aynı gün yada ertesi gün taburcu edilirler. Sigara içen hastaların operasyondan önce ve sonraki 2 haftada sigara içmemeleri önerilmektedir. Aspirin ve benzeri kanamaya neden olacak ilaçlarında bu süre içerisinde kullanılmamalıdır.

blefaroplasti

Her iki üst göz kapağı cildinde sarkma

Kaş düşüklüğü; hem cerrahi hemde cerrahi olmayan yöntemlerle düzeltilebilir. Cerrahi  olmayan yöntem botulinum toksin uygulaması olup etkisi geçicidir. Tekrarlayan enjeksiyonlar gerektirir.  Kaşı kaldırmakta kullanılan birçok cerrahi yöntem mevcuttur. Bu yöntemler hastanın yaşına, cinsiyetine, kaş ve alındaki saçın yapısına ve en önemlisi kaşın düşüklük şekline göre değişir.

Kapak düşüklüğü; sadece cerrahi olarak düzeltilebilir. Kapak ameliyat sırasında istenilen yüksekliğe ayarlanır ve yeni bir kapak kıvrımı oluşturulur. Sadece cilt sarkıklığı olanlarda cildin bollaşan kısmı çıkarılır. Yağ fıtıklaşması varsa çıkarılır. Bazen gözün üst dış kısmında olan gözyaşı bezi de fıtıklaşma yapar. Yanlışla bunun çıkarılması göz kuruluğu gibi bir komplikasyona neden olur. Bu dokunun çıkarılmayıp tekrar olması gereken yere tespit edilmelidir.

Kapak kenarının içe dönmesi; hastaların çoğu alt kapaklarına bir flaster yapıştırarak kapağın içe dönmesine engel olmak isterler. Geçici olarak uygulanabilecek olan bu yöntem kapağı aşağı doğru çektiği için kapanmasına engel olarak göz sağlığı için tehlike oluşturabilir.  Tedavisi cerrahidir. Kapağı içe döndüren etkenlerin tümüne yönelik olmayan müdahalelerden sonra nüks sık görülmektedir. Bu hastaların çoğu ileri yaşta olup başka sağlık problemleri de olabileceğinden seçilecek cerrahi işlemin önemi büyüktür.

Göz kapağı kenarının dışa dönmesi; tedavisi cerrahidir. Sadece göz pınarının bulunduğu yerde ise buraya küçük bir müdahale yapıldığında hastaların göz sulanması geçecektir. Tüm alt kapakta dışa dönme söz konusu ise yine ameliyatla düzeltmek mümkündür.

Üst ve alt göz kapağındaki cilt fazlalığı veya yağ paketlerinin fıtıklaşması sırasında göz kapaklarında yaşa bağlı olarak gelişen yatay gevşeklikler düzeltilmediği takdirde göz kapağı gözle temasını kaybettiğinden gözü yeterince koruyamaz. Gözde yanma batma sulanma kızarıklık veya sürekli bir rahatsızlık hissi olabilir.